Kaip pasirinkti aprangą

Norint jaustis komfortiškai keliaujant ar sportuojant, ypač esant prastom oro sąlygom būtina teisingai pasirinkti aprangą. Protingai derinant skirtingus jos sluoksnius galima išvengti diskomforto jausmo ir netgi pavojaus sveikatai.

Kelių aprangos sluoksnių naudojimas tinka bet kuriam sportui, alpinizmui, turizmui ar šiaip aktyviam poilsiui gamtoje. Pagrindinis tikslas yra pastovios kūno temperatūros palaikymas, nepriklausomai nuo judėjimo aktyvumo lygio ar oro sąlygų (lietus, vėjas ar sniegas).

Paprastai trys skirtingi sluoksniai: vidinis(apatinis), išstumiantis drėgmę nuo kūno, vidurinis šildantysis sluoksnis ir išorinis – drėgmei bei vėjui atsparus sluoksnis. Pagrindinis principas yra, kad jūs lengvai galite prisitaikyti prie klimatiniu pasikeitimų nusiimdamas nereikalingą sluoksnį kai organizmas perkaista ir užsidėti kai organizmas atvėsta.

Ilgą laiką kelių sluoksnių koncepcija buvo geriausias variantas sportininkams ir turistams, bet šiuo metu yra ir kita galimybė, naudoti aprangą tipo „SOFT-Shel“. Tai aukštų technologijų gaminiai, kuriuose suderintos kelių sluoksnių funkcijos, kaip viršutinio drėgmei atsparaus, taip ir vidurinio šilumą saugančio sluoksnio.

Pirmas – apatinis sluoksnis, vadinamas „Termo“ sluoksnis. Apatinis sluoksnis didžiąja dalimi reguliuoja kūno temperatūrą. Ar bandėte kada apsirengti medvilninius marškinėlius po polietileniniu lietpalčiu aktyviai judant? Netgi jei toks komplektas ir apsaugos nuo lietaus, jūsų marškinėliai vistiek bus šlapi ir jūs pradėsite jausti šaltį.

Kai jūsų medvilninė apranga sugeria drėgmę iš vidaus, ši vėsta ir nežiūrint į tai, kad išorinis sluoksnis patikimai saugo nuo lietaus ir vėjo organizmas pradeda šalti. Medvilnė perdaug gerai sugeria ir išlaiko drėgmę. Šiuo metu gaminami sintetiniai poliestero gaminai, tokie kaip Polartec, CoolMax, Poliprolinen ar PowerDry efektyviai išstumia drėgmę nuo kūno. Nekaupdamos prakaito šios medžiagos drėgmę išstumia į paviršių iš kur ji sėkmingai išgaruoja.

Kad palaikyti vėsumą vasarą ir išvengti hipotermijos ekstremaliose sąlygose – labai svarbu išlikti sausam. Termo apatiniai gali būti skirti įvairiom klimatinėm sąlygom (lengvi, vidutiniai ir šilti), priklausomai nuo oro temperatūros ir kitų sąlygų jūs galite pasirinkti sau tinkamiausius. Labai svarbus, kad šie drabužiai būtų prigludę prie kūno, tačiau nevaržytų judesių.

Vidurinis sluoksnis izoliacinis. Šildantysis sluoksnis padeda išsaugoti kūno temperatūrą, išlaikydamas oro sluoksnį prie kūno. Flisinis bliuzonas ar liemenė – drabužiai, kurie ne tik sulaiko šiltą orą, bet ir išstumia drėgmę į viršutinį sluoksnį. Žinoma be poliesterinių gaminių aukštomis izoliacinėmis savybėmis pasižymi ir vilna bei pūkai, tačiau šios natūralios medžiagos gali kaupti drėgmę.

Tokie flisai kaip Polartec, Thinsulate,  Technopile pasižymi aukštomis izoliacinėmis savybėmis ir yra lengvi. Ekstremaliai žemose temperatūrose iki dabar pasilieka naudojamas pūkas (nieko geriau deja nesugalvota), tačiau reikia atsiminti, kad pūkas bijo drėgmės, todėl naudoti pūkinius gaminius patartina tik ten kur sausa.

Labiausiai paplitę vidurinio sluoksnio drabužiai pasilieka – flisas, puikiai kvėpuojantis, laikantis šilumą, lengvas ir net sušlapęs greitai džiūsta (greičiau nei vilna) išlaiko geras izoliacines savybes. Sportuojant (pvz. bėgant, važiuojant dviračiu) patartina naudoti lengvesnes fliso rūšis, kaip PolartecMicro ar Technopile, tokiu būdu išvengsite perkaitimo. Esant šaltesnėm oro sąlygom (keliaujant, slidinėjant) naudokite storesnius flisus kaip Polartec200, Polartec300, ar PolartecThermal Pro. Taip pat galima naudoti drabužius su vėjui atsparia membrana Windstoper arba Windbloc.

Jūsų išorinis sluoksnis – apsauga nuo kritulių ir vėjo. Jeigu viršutinis sluoksnis sukonstruotas teisingai, jis sulaiko šilumą iš vidaus, išgarina drėgmę ir yra atsparus vandeniui, sniegui ir vėjui iš išorės. Ventiliaciniai užtrauktukai – privalomas konstrukcinis elementas viršutinio sluoksnio drabužiuose, kitaip kondensatas vistiek kaupsis viduje. Viršutinio sluoksnio drabužiai turi būti pakankamai laisvi, kad po jais galima būtų užsidėti kitus sluoksnius, bet nevaržytų judesių.

Išorinio sluoksnio drabužiams naudojami membraniniai audiniai, kaip Gore Tex, Dermizax, Dry Edge ar pan. Membrana atlieka dvigubą funkciją: apsaugo iš išorės nuo kritulių ir išleidžia garus iš vidaus. Visos membraninių audinių savybės yra pažymėtos ant gaminio: tai atsparumas vandeniui (pvz. WP – 20 000) ir „Kvėpavimas“, garų išleidimas iš vidaus (pvz. Br – 10 000). Tokių gaminių visos siūlės turėtų būti laminuotos (klijuotos) ir užtrauktukai apsaugoti nuo kritulių.

Kartais išoriniai drabužiai – gaminami su šiltinamuoju sluoksniu, tačiau jie daugiau skirti žemom temperatūrom ir yra mažiau funkcionalūs.

(0)