Avalynė žygiams

            Tinkama avalynė – kaip išsirinkti avalynę žygiams?

„Kaip išsirinkti tinkamą avalynė“ – tema, kurios ilgą laiką vengiau, dėl jos neaprėpiamumo ir pernelyg didelio individualumo. Vienareikšmiškų atsakymų kalbant šia tema nėra ir negali būti, tačiau galbūt kažkam vis dar nėra aiškūs pagrindiniai principai ir sąvokos kalbant apie avalynę žygiams, tokiu atveju, ši rašliava bus, bent jau kažkokios gairės, pradedantiems  outdoor‘o mylėtojams, kurie pasirinkę visai netinkamą avalynę gali pakenkti sau, kojoms, keliams ir norui dar kur nors eiti.

Žiūrint į parduotuvių lentynas iš ties nesunku pasiklysti asortimente ir nesutikus gero konsultanto, kuris išmanytų savo darbą, pasirinkti netinkamą variantą. Labai dažnai pastebiu, jog Lietuvoje, avalynę mėgstama skirstyti į 5 rūšis: Batai žygiui, Bėgimo batai, Batai į kalnus , Miesto avalynė ir stebuklingieji KEDAI – „universalioji rūšis tinkanti žygiui, šiek tiek prasibėgti, galima išeiti ir į miestą, ir į sodą, ar praeiti Aukštuosius Tatrus…“

O kaip vis dėl to avalynę skirsto garsieji avalynės gamintojai ir visas likęs pasaulis, žmonės, kurie turi gilias leidimo lauke tradicijas, kultūrą ir tam sukurtą tam pramonę??

Daugumos garsių gamintojų tinklapiuose galime rasti tokias rūšis:

 • LAISVALAIKIO AVALYNĖ;
 • PRIĖJIMO PRIE MARŠRUTO AVALYNĖ (angliškai – APPROACH);
 • AVALYNĖ ILGIEMS ŽYGIAMS SU KUPRINE (angliškai – BACKPACKING) arba TREKKING tipo avalynė – kai kurie gamintojai šias dvi kategorijas (BACKPACKING ir TREKKING) taip pat išskiria;
 • HIKING TIPO AVALYNĖ – avalynė vienos dienos žygiams su mažai svorio arba be svorio. Tai gali būti pasivaikščiojimas kalnuose, takeliais, vienos dienos žygeliai miške, pasivaikščiojimas gamtoje;
 • ALPINIZMUI SKIRTA AVALYNĖ – papildomai skirstosi pagal kalnų aukštį ir pačius kalnus;
 • TECHNINIAM LAIPIOJIMUI SKIRTA AVALYNĖ – iš čia išplaukia dar keletas kategorijų, kaip LAIPIOJIMO BATELIAI, AVALYNĖ LEDO LAIPIOJIMUI, AVALYNĖ DRYTOOL‘INIMUI ir pan.

Užbėgant įvykiams už akių, būtina paminėti, jog bėgimo avalynės šiame straipsnyje neminėsiu ir nenagrinėsiu, nes tai yra atskiras pasaulis, kuris vertas atskirų straipsnių  ir bėgimo specialistų pastebėjimų bei analizės. Techniniam laipiojimui skirtos avalynės taip pat neliesiu, kadangi tai gana specifiška niša, apie kurią galima kalbėti daug, tačiau dažniausiai, žmonės užsiimantys nišinėm veiklom, pakankamai neblogai išmano savo sritį ir turi kiekvienas savo stiprią nuomonę, apie tos veiklos įrangą.
Taigi pamėginsiu aptarti pagrindines outdoor‘o batų rūšis, kurios būtų aktualios Lietuvos vartotojams, žygeiviams, galbūt šis straipsnis padės pakeisti nuomonę apie „universaliuosius“ kedus.

APPROACH tipo avalynė – nėra Lietuvoje plačiai žinoma ir naudojama, tačiau po truputį populiarėjanti. Kas yra buvęs kalnuose, kogero yra matęs uolų laipiotojus, drožiančius kalnų takeliu, apsikarsčiusius įvairia įranga, užsidėjusius perkrautas kuprinėles su virvėmis, karabinais ir iš šono ar kuprinės galo prikabintais laipiojimo bateliais. Atkreipkite dėmesį su kokia avalyne jie skuba..? Dažniausiai tai būna APPROACH tipo batai. Šie batai pasižymi labai geru sukibimu su uolėtu paviršiumi, akmeniu, stipriai gumuotas ir siaurėjantis priekis suteikia stabilumą ir jautrumą pirštams, kas yra reikalinga pusiausvyrai laikyti einant nelygiu reljefu bei jėgos paskirstymui pėdoje. Šio tipo avalynė dažnu atveju turi apsaugą nuo išorinės drėgmės (turi membraną). Kalbant apie šios avalynės padą, būtina paminėti, jog padas turi gerą sukibimą su šlapia uoliena ir akmeniu, kulnas su amortizaciniu sluoksniu, kad absorbuotų smūgius kai judama greitai ir dažnu atveju pašoka ir nusileidžiama ant kieto paviršiaus.

 

Tie, kas pratęs prie šio tipo avalynės, nesudvejodamas pasakys, jog tai pati patogiausia avalynė, kietai atrodo ir suteikia stabilumą lipant uolėtu paviršiumi (scramble), ar einant šlapia uoliena, užsiimant via ferrata ar tiesiog chill‘inant kempinge.

AVALYNĖ ILGIEMS ŽYGIAMS SU KUPRINE (BACKPACKING) –  sukurta neštis didesniems svoriams, keliaujant ilgas distancijas su palapine, miegmaišiu, kilimėliu, maistu kelioms dienoms ir kitais daiktais jūsų daugiadieniams žygiams. Batų aulas yra aukštas, stabilizuoja ir mobilizuoja jūsų kulkšnis. BACKPACKING‘o avalynė siuvama iš tvirtų audinių, daroma nemažai sustiprinimų apsaugoti nuo išorinių mechaninių poveikių, dažnu atveju tai būna oda. Dėl šios priežasties, šio tipo avalynė būna labai ilgaamžiška ir kantri nueitiems kilometrams. Žinoma šie batai sveria taip pat nemažai, dažnu atveju apie 1,5 kg pora. Tokie batai yra tinkami visiems 4 metų laikams, įvairiam reljefui, turi stabilizacines plokšteles stabilumui ir pėdos valdymui gerinti. Padas taip pat pasižymi amortizuojančiu sluoksniu ir kietu bei ilgaamžišku gumos mišiniu, turi gana kietus vidpadžius. Žinoma, kaip taisyklė, tokie batai privalo būti su vandenį atstumiančia membrana.

 

AVALYNĖ HIKING‘UI IR TREKKING‘UI

Lietuvoje deja žygiai nėra skirstomi kategorijomis/rūšimis, todėl norėdami detalizuoti koks tai žygis, turime nurodyti žygio trukmę, reljefą, kuprinės dydį, klimatines sąlygas ir metų laiką. Šiuo klausimu anglų kalboje viskas paprasčiau, kadangi yra konkretūs žodžiai apibrėžiantys žygio rūšį:

TREKKING‘as: Ilgas, kelių dienų, žygis laukinėje gamtoje. Reljėfas galimas įvairus: kalnų takeliai, miško keliukai, vietovės laukinėje gamtoje be kelių. Dažniausiai reikalinga didesnė kuprinė (50-60L), dažnu atveju reikalinga neštis palapinę, miegmaišį, maisto, virtuvę, rūbus ir kitus reikalingus daiktus  išgyventi gamtoje tas kelias dienas.

HIKING‘as: Vienos dienos, ar max 2 dienų, energingas ėjimas takeliais, kalnų ar miškų takais. Maršrutai dažniausiai nėra ilgi, todėl, juos įveikti, nereikalinga  neštis  daug daiktų su savimi, nešamės lengvą svorį („day pack“) – gertuvė su vandeniu, užkandžiai, atsarginės kojinės ir striukė nuo lietaus.

Taigi, atsižvelgiant į žygio specifiką renkamės žygiui labiausiai tinkamus batus.

TREKKING‘ui – avalynė nėra labai sunki, konstrukcija nėra gremėzdiška. Priekis būna gumuotas, apsaugotas nuo akmenų ir daužymo į juos. Žinoma, atsparūs išorinei drėgmei, patogūs, turi gan storą amortizacinį sluoksnį, kuris sugeria smūgį, smūgiuojant koją į kietą paviršių ir žinoma šio tipo avalynė būna aukštu aulu. Iš principo, ši avalynės kategorija labai panaši į prieš tai aprašytą BACKPACKING‘o kategoriją, tik Trekking‘ui skirta avalynė šiek tiek lengvesnė ir mažiau gremėzdiška, dažnu atveju būna tekstilinė o ne odinė.

HIKING‘o batai – kadangi hiking‘ui nereikia tiek daug stabilizacijos ir čiurnos suveržimo, avalynė gali būti tiek žemu aulu, tiek aukštu aulu, juk hikindami nenešime sunkios kuprinės ir neiname visiška bekele. Automatiškai batai yra lengvesni nei trekingui skirta avalynė, padeda laisvai ir greitai judėti takeliais, pasiūti iš tekstilės, dažnai turi daug tinklelio dėl geresnio drėgmės išgarinimo iš vidaus ir mažo svorio, bet tuo pačiu yra patvarūs, nepraleidžiantys vandens įlipus į balą. Žemu aulu hikingo batai mėgstantiems judėti greitai, su maža kuprinėle arba be jos, turintiems stiprias čiurnas ir treniruotas kojas. Nesumaišykite hikingo batų su bėgimui skirta avalyne, skirtumas yra, pado konstrukcija, hikingo batai bus kietesniu padu su kietesniu gumos mišiniu, kuris laikytų tiek ant purvo, molio ir drėgno paviršiaus, turės daugiau sustiprinimų nei bėgimo batai.

ALPINIZMUI SKIRTA AVALYNĖ – labai nesiplečiant, kadangi tema plati, o žmonės užsiimantys alpinizmu dažniausiai žino ko jiems reikia, kas jiems individualiai yra patogu ir patikima, batai alpinizmui skirstomi pagal kalnus ir aukštį į kurį ruošiamasi lipti su tais batais. Taip pat šio tipo batus dar galime skirstyti pagal kačių suderinamumą. Žinoma dažniausiai kaip taisyklė, batai, kurie skirti kuo aukštesniems ir sudėtingesniems kalnams derinami tik su rimtesnėmis automatinėmis katėmis, bet apie viską nuo pradžių:

 

ALPINIZMO BATAI PAGAL KALNUS:

 • Paprastesni alpinistiniai batai žemesniems kalnams, kaip: AUKŠTIEJI TATRAI, KARPATAI, ALPĖS ir kalnai iki 3000m, nesudėtingiems įkopimams, nereikalaujantiems techninių įgūdžių, t.y., trekinginiams įkopimams, vasaros įkopimams, ledyno traversui ar tiesiog trekingui aukštuose kalnuose be įkopimų, naudojama avalynė praktiška labai panaši kaip ir AVALYNĖ ILGIEMS ŽYGIAMS SU KUPRINE (BACKPACKING) – avalynė turi daug sustiprinimų, dažniausiai būna iš storos odos (~3mm odos), su storu, platforminiu padu, kuris neturėtų lankstytis, turinčiu gan stambų protektorių ir nelabai kietą gumos mišinį. Vienas išskirtinių požymių, kuris išskiria šio tipo avalynę nuo BACKPACKINOMO avalynės tai, jog avalynė yra suderinama su universalaus užsegimo (su dirželiai) katėmis.
 • Antra kategorija būtų, kalnams iki 4000m, kaip: SIERA NEVADA, KAUKAZAS, PAPUA NAUJOJI GVINĖJA, ALPĖS AR ŽIEMINIAI ĮKOPIMAI AKŠTUOSIUOSE TATRUOSE. Kadangi kylam aukštyn, sąlygos darosi šaltesnės, batuose atsiranda šiltinamieji sluoksniai, atsiranda neopreno, kas palaiko šilumą net avalynei sudrėkus, pado konstrukcija pasidaro tinkama pusiau automatinėms katėms, padas visiškai standus ir nesilanksto, bato aulas taip pat aukštėja.
 • Trečias lygis būtų kalnai nuo 4000 iki 5000m – KAUKAZAS, ALPIŲ AUKŠČIAUSIOS VIRŠŪNĖS, ANDAI, TECHINIŠKESNI ĮKOPIMAI. Savaime suprantama, kuo aukščiau kylame, tuo šiltesnių batų mums reikia, kadangi kūnas vis mažiau geba save šildyti, o galūnės šąla pirmos. Tokie batai jau dažniausiai būna tik sintetiniai, su sintetiniais užpidais, neipreno viršumi, kad nepribyrėtų sniego ir žinoma pasidaro suderinami su pilnai automatinėmis katėmis.
 • Ketvirtas etapas: 6000-7000m – TIAN ŠANIS, HIMALAJAI, KARAKORUM KALNYNAS, PAMIRAS.
 • Paskutinė riba – avalynė skirta 8000m. Avalynė skirta 8000m yra labai kompleksinė, susideda iš kelių batų (vidinio bato, išorinio bato ir bachilo). Žinoma dideli kiekiai šilumą sulaikančio užpildo, aukštas, beveik iki pat kelių, drėgmės nepraleidžiantis bachilas , platforminis, ypatingai kietas padas ir sąlyginai nemažai sveriantys. Dažniausiai tokio tipo batai būna gana siauro panaudojimo, nelabai praktiški ir panaudojami apart 8000m kalnams.

 

ALPINIZMO BATAI PAGAL KAČIŲ SUDERINAMUMĄ:

Kas nežino, būtina paminėti, jog pasaulyje yra 3 tipų kačių užsegimai:  C1 – universalus užsegimas su dirželiais, C2 – pusiau automatinis užsegimas su priekyje fiksuojančiu lankeliu ir gale suvarstomais dirželiais ir C3 tipas – pilnai automatinis užsegimas, priekyje lankelis užsideda, o galas užsispaudžia fiksatoriumi.

C1 – Universalus užsegimas dirželiais

C2 – Pusiau automatinis užsegimas su lankeliu priekyje ir dirželiais gale

C3 – Pilnai automatinis užsegimas

Pagal šią klasifikaciją atskirai klasifikuojami ir alpinistiniai batai:

B1 batai – tinkami C1 kategorijos katėms

B2 batai – tinkami C1 ir C2 kategorijos karėms

B3 batai – tinkami C3 kategorijos katėms

 

Tai tiek pirmai pradžiai apie avalynę žygiams, keliavimui, lipimui ir priėjimui prie uolų, tikiuosi jog informacija bus naudinga ir padės išsirinkti avalynę jūsų mėgstamai veiklai gamtoje. Patogi ir kokybiška avalynė padidins mėgavimosi procesą pačiu žygiu, ne demotyvuos kitiems ateities išėjimams į kalnus, miškus, pelkes, pievas ir kitas nuostabias vietas. GERO LAIKO GAMTOJE!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

(0)