Via Ferrata – kas tai?

VIA FERRATA – kas tai ?

Pagal „Vikipedija“ tai :  (it. geležinis kelias) – kalnų takas, aprūpintas įtvirtintais lynais, pakopom, rankenom, kopėčiomis bei tiltais. Tokie takai leidžia įvairaus fizinio pasiruošimo žmonėms įveikti tuos kalnų ruožus, kurie priešingu atveju būtų neįveikiami.

Via ferrata takai įrengti daugelyje Europos šalių (Italijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Slovėnijoje, Ispanijoje) ir kai kuriose vietose JAV

Pirmosios via ferratos buvo įrengtos Dolomitų kalnų regione Italijos Alpėse per Pirmąjį pasaulinį karą,  kad palengvintų pėstininkų judėjimą kalnuose. Iki šiol Dolomitų kalnai turi daugiausia įrengtų via ferrata takų.

Kelios statistinės eilutės apie tokį užsiėmimą. Kas bent kartą bandė įveikti Via Ferrata maršrutą, puikiai žino, kad Via Ferrata gali būti ir laisvalaikio praleidimas, ir sportas, ir adrenalino dozė, ir netgi gyvenimo būdas. Turbūt pagrindinis Via Ferrata privalumas yra tas, kad Jūs didžiąją dalį maršrutų galite įveikti net ir vienas, ar su nedidelę praktiką turinčiu draugu. Tačiau, pirmiausia: SAUGUMAS, SAUGUMAS, SAUGUMAS, o saugumas dažniausiai priklauso tik nuo Jūsų pačių.

Pirma, ką turėtumėte įvertinti, ruošdamiesi į Via ferrata, tai savo fizinį pasirengimą ir žinių lygį šioje veikloje. Šiai dienai gauti informaciją apie norimą maršrutą užtenka keleto klavišų paspaudimų ir visagalis internetas tikrai pasiūlys daugybę variantų, įskaitant nuotraukas, komentarus ir net filmuotą medžiagą (pvz. čia), tačiau, turbūt, nederėtų (bent jau pirmiems kartams) nerti stačia galva į patį ekstremaliausią ir kvapą gniaužiantį maršrutą.  Visi Via Ferrata maršrutai yra suskirstyti pagal sudėtingumo lygį. Šiai dienai skirtingos šalys turi skirtingas maršrutų vertinimo sistemas:

  • Italijos skalė
  • Austrijos skalė
  • Vokietijos skalė
  • Prancūzijos skalė

Tačiau nuo 2016 metų UIAA (International Climbing and Mountaineering Federation), vertindama šią komplikuotą situaciją Italijos skalę priėmė, kaip tarptautinį standartą. Apie sudėtingumo skales galite paskaityti čia.

Kitas klausimas, kuris turėtų kilti ruošiantis į Via Ferrata, tai kokios aprangos ir kokios įrangos man reikės tokiame maršrute?

Pradėti reikėtų nuo avalynės: šiai dienai gausi specializuotos avalynės gamintojų pasiūla leis tikrai išsirinkti sau tinkamą avalynę šiai veiklai. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai kad išsirinkti batai būtent pritaikyti Via Ferrata maršrutams. Šie batai turi turėti gerą „sukibimą“ su uola, kietą padą ir dažniausiai tai būna dar papildomai apsaugoti batų priekiai. Priklausomai nuo sezoniškumo ir maršruto sudėtingumo, batai gali būti tiek aukštais, tiek žemais auliukais. Tikrai nepatogiai jausitės, jeigu į maršrutą išeisite su miesto basutėmis ar sandalais J

Kita aprangos detalė, tai Jūsų striukė ir kelnės. Nemažai Via Ferrata maršrutų yra ganėtinai aukštai kalnuose, todėl turėtumėte įvertinti, kad dienos bėgyje klimatinės sąlygos gali keistis. Kylant aukštyn į kalnus – oro temperatūros krenta, vėjas stiprėja, todėl Jūsų išoriniai drabužiai turėtų būti lengvi, atsparūs vėjui ir gerai išsaugojantys kūno šilumą.

Dedantys į kuprinę reikalingą įrangą ji turėtų atrodyti taip:

Ką gi, jeigu visa tai jau turite, Jūs pasiruošę. SAUGAUS LAIPIOJIMO

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

(0)