Apie laipiojimo rūšis

  Laipiojimas uolomis skirstomas į tris atskiras disciplinas, kurių kiekviena naudoja konkrečią metodiką, įrankius ir aplinką,: laisvą Laipiojimą, sportinį Laipiojimą ir Boulderingą.

Laisvas laipiojimas. Toks laipiojimas, kai įveikiant maršrutą laipiotojas naudoja tik reljefo, kuriuo juda (aukštyn) ypatumus ir savo kūno galimybes, ir nenaudoja jokių papildomų priemonių įveikiant sudėtingas maršruto atkarpas, pvz. įkalti geležiniai kabliai ar virvė kaip dirbtinis atramos taškas. Maršrutas lipamas su apatine sauga, bet virvė reikalinga tik pasaugojimui kritimo atveju ir maršrutas vertinamas įveiktu tik tuo atveju, jei virvė nebuvo „apkrauta“ (nebuvo kabojimo ar prilaikymo).

Laisvo laipiojimo porūšis – Trad (as) (Tradition climbing). Tai lipimas pačiam laipiotojui darant saugos taškus, naudojant kaiščius, „frendus“ ir kt. specialią įrangą. Tradicinis Laipiojimas yra menas lipti akmens siena, naudojant saugos įrangą, kuri palengvina lipimą ir padeda garantuoti grupės saugumą.

  Boulderingas – dar vienas laisvo laipiojimo porūšis, tai – lipimas su daugybe sudėtingų problemų ant riedulių iki 8-9 metrų aukščio. Boulderinge nenaudojamos saugos virvės, ar kita saugojimo įranga. Tie kurie lipa ant riedulių, paprastai naudoja saugos čiužinį, kuris sušvelnina kritimą. Boulderingas yra įdomi laipiojimo rūšis, kadangi galima lipti vienam ir radus kiek didesnį akmenį ar riedulį. Be to boulderingui reikalingi tik laipiojimo bateliai, magnezija ir magnezijos maišas. Įgavus įgūdžių ir laikantis saugumo taisyklių, ši laipiojimo rūšis – viena saugiausių. Dažniausiai pasitaikančios traumos – pasitempimai ir susitrenkimai.
Lipimas Solo. Laipiojimo stilius, kai viskas priklauso tik nuo tavęs, nėra partnerių, nėra saugos, tik tu ir uola. Tai pats ekstremaliausias ir turbūt nereikia sakyti, kad pavojingiausias laipiojimas.
DWS (deep water solo) – solo lipimas virš vandens. Solo laipiojimo kryptis stipriai išpopuliarėjusi paskutiniais metais. Tokie maršrutai atsiranda ant jūros ar vandenyno kranto, kur uolos kabo virš vandens ir vandenyje nėra pavojingų kyšančių akmenų.

  Sportinis laipiojimas – tiesiog lipimas uola, naudojant tik savo rankas ir kojas, su jau paruoštais fiksuotais saugos taškais lipimo maršrute. Sportinis Laipiojimas leidžia įveikti sudėtingą maršrutą ir tobulinti savo laipiojimo įgūdžius saugioje aplinkoje, atlikti sudėtingus judesius ir sėkmingai pasiekti tikslą (Topą) sudėtingame maršrute. Sportinis laipiojimas leidžia jums tobulėti ir tapti geresniu laipiotoju.

Sportinis laipiojimas: šiuo metu skirstomas į tris rūšis:
– Sudėtingumas, lipant su apatine sauga. Tai laipiojimas laipiojimo salėje ant dirbtinio reljefo, arba ant natūralių auolų. Maršrutai ilgi ir suskirstyti pagal sudėtingumo kategorijas, tam, kad gerai lipti reikalinga ištvermė ir gera fizinis pasirengimas.
– Boulderingas – taip pat lipama salėse ir ant natūralių akmenų ir riedulių. Maršrutai trumpi, dažnai reikalaujantys didelės fizinės jėgos, lankstumo ir geros technikos.
– Greituminis lipimas – sprintas vertikale. Tai lipimas su viršutine sauga. Reikalauja fizinės jėgos ir ištvermės.

Šiandien vis daugiau žmonių renkasi laipiojimo sales vietoj treniruočių salės ar aerobikos. Ir nieko keisto tame nėra, juk laipiojimas harmoningai vysto Jūsų kūną, laipiojant dirba visos kūno, rankų, kojų raumenų grupės, vystoma koordinacija, lankstumas ir judesių plastika. Be to kiekviena treniruotė nepanaši į prieš tai buvusią ir šalia Jūsų visada yra žmonės pasiryžę pasidalinti patirtimi ar paprasčiausiai kartu palaipioti. Laipiodami Jūs tikrai gausite maksimalų malonumą ir treniruočių efektą.

(0)