Patarimai Pradedantiems

Menas lipti kojomis

Pirma fazė: Planuokite, kaip ir kokį atramos tašką naudosite, prieš tai, kai pradėsite kelti kojas. Daugelis laipiotojų pirma pakelia koją, o tik po to pradeda galvoti, kur ją pastatys.
Antra fazė: Tiksliai ir užtikrintai statykite koją į numatytą vietą. Stenkitės, kad guminė uolų laipiojimo batelių dalis ir uolos paviršius turėtų maksimalų kontaktą. Jokio triukšmo, jokio praslydimo arba smūgio!
Trečia fazė: Jūsų koja neturi judėti, perkeliant ant jos kūno svorį. Kuo didesnis spaudimas ant kojos, tuo mažiau šansų, kad ji praslys. Atliekant kitą judesį stenkitės kaip galima efektyviau išnaudoti apkrautosios kojos raumenis.
Ketvirta fazė: Tobulinkite kojų techniką. Praktikuokite tam skirtus judesius ir pozicijas – stenkitės juos užtvirtinti savo raumenų atmintyje.

Išbandykite šiuos pratimus:

Slo–Mo: Lėtai pastatykite koją ant nedidelio kybio ir pasikelkite ant jos. Trumpam užsifiksuokite šioje padėtyje. Nusileiskite ir pakeiskite koją. Darykite šį pratimą po 10 – 15 minučių kelis kartus per savaitę apšilimo metu prieš laipiojimą. Šį pratimą atlikinėkite lengvam reljefe, kad galėtumėte susikoncentruoti kojų darbui.
Pakilimas be rankų: Pasirinkite pasvirusį sektorių ant uolos arba laipiojimo sienelės ir pakilkite į jį nenaudodami rankų. Šis pratimas moko perkelti svorio centrą nuo vienos kojos ant kitos. Stenkitės klubus laikyti kaip galima arčiau sienos. Jeigu įmanoma naudokite viršutinę saugą.
Pritūpusi beždžionė: Silpnos kojos – silpnos atramos ant uolos. Pavargę laipiotojai dažnai negali išeiti ant kojos, pilnai ją ištiesiant ir tuo pačiu pralošia laipiojimo efekyvume.
Pasirinkite kietą pagrindą (jokių čiužinių). Kojas pastatykite plačiai. Sulenkite kojas per kelius – taip, kad klubai būtų lygiagriačiai žemei. Pradėkite perkėlineti savo kūno svorį iš šono į šoną – nuo vienos kojos ant kitos. Neatitraukite neapkrautos kojos nuo žemės. Nugarą laikykite tiesiai. Susikoncentruokite į Kūno svorio centro judėjimą.
Darykite šį pratimą du kartus per savaitę po dvi – tris minutes. Tolesnis pratimo variantas – kai jūs stovite ant kojų pirštų.

Kojų darbo pratimai.

Gero kojų darbo raktas – tai praktika. Jeigu įmanoma, paprašykite laipiojimo centro savininkų, kur jūs treniruojatės specialiai prisukti kybius tiems pratimams, kuriuos jūs atliekate. Pirmiausia įsitikinkite, kad teisingai atliekate pratimus ant didelių kybių, pasistenkite pasiekti judesių automatizavimo, tik po to pereikite prie mizerių.

Fiksacija: Išsirinkite atramos taškus, užtikrintai ir pasitikinčiai apkraukite juos. „Sudėtingame on – sight įkopime jūs dažniausiai neturite laiko išsiaiškinti ar gerai atsistos jūsų kojos. Jūs turite tiesiog pasitikėti jomis.“ (Kreigh)

Judėjimas: Perkelkite savo kūno svorį nuo vieno kybio ant kito – dar kito. Tai – daugiau negu kūno judesys, daugiau negu vien kojų darbas, bet tai pagrindas bet kokio judėjimo būdo uola. Išnaudokite savo kūno impulsą. Kaip skystis tekėkite nuo vienos kojos ant kitos. Vis didinkite savo judesių amplitudę – pereidami ant aukščiau išdėstytų kybių.
Didieji kojų pirštai: Atsistokite ant lentynėlės, ar naudodamiesi kišene ant didžiųjų kojų pirštų (be batelių). Taip stovėkite. Kad išsilaikyti tokioje padėtyje įtempkite kojų pirštų raumenis.
Kojų pakeitimas: Kojų pakeitimą kartais vadina „fairy hops“. Greitai patraukite vieną koją nuo kybio ir į jos vietą pastatykite kitą koją. Pradžioje kojų pakeitimui naudokite didelius kybius, vėliau keiskite kojas ant mažesnių. Mokėjimas keisti kojas gali tapti tuo įgudžiu, kuris padės jums įveikti labai sudėtingą maršrutą.
Žingsnis atgal: Šis judesys leidžia pasiekti toli esantį kybį.
Pavyzdžiui, jums reikia pasiekti toli esantį kybį dešine ranka. Pasukite dešinį klubą į sieną ir atsiremkite į dešinę koją – tokiu būdu jūs pristumsite save arčiau uolos – dabar galite pakankamai aukštai pasiekti dešine ranka. Kad pasiekti kybį kaire ranka, pilnai pakeiskite poziciją, pasukite į sieną kairį klubą.
Sulenktas kelias: arba „egiptietiška“ poza, tai pozicijos „žingsnis atgal“ variantas – čia naudojama ta pati padėtis, bet tu pačiu koja išstatyta atgal ir esanti arčiau sienos dar ir sulenkta per kelią. Ši pozicija pritraukia jus prie sienos ir leidžia pasiekti aukštai esančius kybius.
Hook kojų pirštais: Kad išlaikyti pusiausvyrą arba, kad jūsų nepasuktų panaudokite užsikabinimą kojų pirštais – už kybio, išorinio kampo ar atpleišėjusio uolos gabalo. Kartais hook pirštų galais gali būti vienintelis būdas, kuris leis jums atlikti kitą judesį.
Hook kulnu: Veiksmas atliekamas taip pat kaip ir hook pirštais išskyrus tai, kad jūs spaudžiate kybį laipiojimo batelio kulnu. Veiksmas atliekamas kad išlaikyti balansą ir tam, kad pritraukti kūną arčiau sienos. Be to hook kulnu labai dažnai naudojamas išlipant ant karnizo.
Kulnas – pirštai: Vienos kojos pirštais jūs spaudžiate kybį iš apačios į viršų, tuo pat metu kitos kojos kulnu spaudžiate kybį į apačią. Dažnai šis būdas naudojamas kabančiuose maršrutuose.
Dviratis: Šis būdas panašus kaip „kulnas – pirštai“. Tik iš viršaus jūs spaudžiate ne kulnu, o pirštais.
Flagging: Balansavimo technika. Viena koja jūs stovite ant kybio, tuo metu kitą koją ištiesiate į šoną kaip priešsvorį. Dažnai šis būdas naudojamas tam, kad pasiekti kybį, kuris yra priešingoje pusėje negu ištiesta koja.
Figura 4: Šis būdas naudojamas retai, bet jis gali būti alternatyva dinamiškam perėmimui, kai nuo gero kybio rankai ir blogų kybių kojom reikia pasiekti toli esentį kybį. Pastatykite savo koją ant rankos, kuri laikosi už kybio. Visas kūno svoris tenka šiam užsikabinimui. Dabar laisva ranka pasistenkite pasiekti kitą kybį.

(0)