Kas yra SkiTurai?

Slidinėjimo kurortų supanašėjimo ir monopolizacijos kontekste, brangstant slidinėjimo pakelėjams su kiekvienu sezonu, laikas supažindinti su savo mėgstamu užsiėmimu „SKI TURAIS“ .

Ski turai – kas tai?

Daugeliui Lietuvoje dar nežinomas ir negirdėtas užsiėmimas, tačiau pasistengsiu šią klaidą ištaisyti, nes tai nuostabus užsiėmimas kalnuose, kuriuo užsiimant tau nereikės atiduoti paskutinių kelnių slidinėjimo kurortų rykliams ir galėsi nevaržomai mėgautis kalnais ir slidinėjimu.

Lietuviško vertimo nesugalvojau, manau jo ir nėra, bet tai turėtų būti kažkas panašaus į „žygiaslydis“…tai gal aš pasiliksiu ties originaliu pavadinimu „ski touring“. Apibendrinus šį užsiėmimą, tai slidinėjimas, specializuotomis slidėmis ir kita ski turui skirta spec. įranga kartu naudojant/turint alpinistinę įrangą, nežymėta arba žymėta vietove kalnuose, kuri dažniausiai yra nekontroliuojama slidinėjimo kurortų. Šis užsiėmimas gali trukti nuo vienos iki kelių dienų keliaujant lengvai su maža kuprinėle arba didesne kuprine pasiimant reikalingą įrangą, rūbus, maistą ir gėrimą. Šis užsiėmimas apima kilimą į kalną, (su slidėmis, naudojant specialų kilimui skirtą kailiuką, kuris klijuojasi ant slidės pado arba alpinizmui skirta įranga) maršruto įveikimą ir leidimąsi į apačią (taip pat slidėmis, transformuojant jas į leidimosi padėtį).

Užsiimant šiuo sportu/laiko praleidimo kalnuose būdu, reikia turėti alpinizme naudojamos technikos žinių ir įrangos, mokėti slidinėti (turėti bent jau pagrindus) kalnų slidėmis, taip pat pravartu turėti praktikos su lygumų slidėmis. Ski turai taip pat reikalauja mokėjimo orientuotis kalnuose, suprasti kalnų (žieminius) maršrutus, sugebėti matyti lavininius šlaitus ir žinoti kaip juos įveikti arba išvengti. Tai tarsi žygių kalnuose, alpinizmo, slidinėjimo mišinys apjungiantis lygumų ir kalnų slidinėjimo technikas. Gal skamba ir gana sudėtingai, bet realiai, veikla prieinama visiems kas vaikšto po kalnus ir yra stovėjęs/usi ant slidžių.

Ski turai Slovakijoj – Aukštieji Tatrai

Kur galima skiturint?

Skiturint galima įvairiose vietose, šalyse, regionuose, kur yra kalnų/kalvų. Vietovę siūlyčiau pasirinkti pagal savo „sugedimo lygį“, kitaip tariant, pagal turimas žinias, patirtį ir turimą įrangą. Pagrinde išskirčiau 3 tokias galimas aplinkas:

Vietovė be žymėtų takelių, tačiau įrengtų slidinėjimo trasų ribose, kur keltuvai ir gelbėjimo tarnybos būtų ranka pasiekiamos. Tai saugus variantas pradedantiesiems, norintiems patyrinėti aplinką greta slidinėjimo trasų, tačiau nenorintiems per daug atitolti nuo slidinėjimo kurorto, kad reikalui esant visada galėtų išsikviesti pagalbos ar turėtų saugų „exit“ variantą.
Vietovė, toliau nuo žymėtų slidinėjimo trasų ir kurorto, tačiau turinti sužymėtus žieminius takus, yra prieinama kitų žmonių ar pasiekiama pakelėjų. Įprastai tokia vieta reikalauja mokėti orientuotis kalnų maršrutuose, skaityti žemėlapį, tačiau ji būna lengvai pasiekiama. Joje dažniausiai būna nemažai kalnų turistų ir kitų skiturintojų.
Vietovė nutolusi nuo slidinėjimo trasų ir kurortų, yra pasiekiama tik naudojant spec. Įrangą, sunkiai prieinama arba neprieinama paprastiems turistams, reikalaujanti navigavimosi žinių kalnuose. Tokia vietovė skirta žinantiems ką daro, žinantiems kur eina ir kokios įrangos reikia tokiai vietai. Tikrai nepradedantiesiems!

Slovakija-Aukštieji Tatrai

Šiek tiek apie įrangą ir ko reikia skiturinant

Bazinė įranga, reikalinga šiam užsiėmimui yra: skituro slidės, skituro apkaustai, skituro batai, kailiukas, teleskopinės lazdos su plačiu sniego sijonėliu, šalmas ir katės.

Noriu pažymėti, jog tai tik bazinė įranga, kuri yra būtina norint pradėti skiturinti. Norint įveikti sudėtingesnius maršrutus ar skiturinti vietovėse, kurios yra tiek techniškai sudėtingos, tiek nutolusios nuo civilizacijos, jums reikėtų žymiai žymiai daugiau įrangos, bet šis rašinėlis daugiau susipažinimui su pačiu užsiėmimu, tad labai neišsiplėsiu ir paminėsiu tik pagrindinius dalykus.

Pradėkime nuo to, jog įranga labai priklauso nuo vietos, kurioje skiturinat ir nuo skiturintojo tipo.

Išskirčiau 4 pagrindinius skiturintojų tipus. Gal būt, vieną dieną, galėsite ir save priskirti vienam iš jų.
  • Universalusis skiturintojas
  • „Fast and light“ (lengvai ir greitai) skiturintojas
  • Šviežio sniego, laukinių šlaitų ir laisvo nusileidimo mylėtojai
  • Sportininkas – dalyvaujantis varžybose

Paskutinio tipo ir jų naudojamos įrangos šiam kartui neaprašinėsiu visai, kadangi Lietuvoje manau šis skiturintojų tipas kurį laiką nebus aktualus, galbūt po kokių gerų 10 metų

Taigi universalusis skiturintojas:

Tokiam žmogui reikės labai įvairiapusiškos įrangos, kadangi jis norės ir kilti šlaitu gana nesunkiai, neįdėdamas daug pastangų, ir norės leistis su pasimėgavimu, turėdamas pilną kontrolę, norės ski turu užsiimti bet kurioj šaly, regione, esant tiek puriam sniegui, tiek apledėjusiam šlaitui, tiek firnui ir t.t.. Žodžiu norės būti universaliu ir daryti viską ir tuo pačiu nieko kokybiškai…

Klasikiniam visapusiškajam skiturintojui rekomenduojamų slidžių plotis ties talija svyruoja tarp 82 ir 95mm ir slidės paprastai sveria tarp 1200 ir 1400g. Jei pakilimas į kalną nekelia agonijos ir kartais net sugebi nusišypsoti, tuomet rekomenduojama pasiimti sunkesnes slides su platesne talija, tokiu atveju nusileidimas bus žymiai malonesnis, didesnis plūdrumas ir didesnis nusileidimo tempas. Iš principo, kuo sunkesnės slidės tuo daugiau stabilumo, leisdamiesi į apačią turėsite daugiau galios ant savo kojų! Nors pradedantiesiems nerekomenduočiau daug galios… Čia kaip ir pradedant vairuoti, geriau pradėjus vairuoti nesėsti už BMW vairo, nu nes, autobusų stotelės kenčia… tai čia taip pat, geriau tada lengvesnės slidės – mažiau agonijos kylant, leisitės lėčiau, tačiau bus paprasčiau jas valdyti ir galėsite ilgiau grožėtis kalnų vaizdais nekeliant pavojaus sau ir kitiems.

Apkaustai – pritaikyti skiturinti. Tai reiškia, jog apkaustai turi dvi padėtis/funkcijas: leidimosi į apačią ir kilimo į viršų. Kilimo į viršų padėtis turi skirtingus pasvirimo kampus, priklausomai nuo šlaito statumo. Kuo šlaitas statesnis, tuo daugiau apkaustas gali pakelti bato kulną nuo slidės, sudarydamas didesnį pasvirimo kampą, kad stovėtumėte horizontalia linija su šlaitu. Šiai dienai apkaustų pasirinkimas tikrai platus, tik būtina atkreipti dėmesį jog nevisi apkaustai suderinami su visais ski turiniais batais. Tad mano rekomendacija būtu, prisiderinti apkaustus pagal batus kuriuos turite ar planuojate įsigyti, pasitarti su pardavėju ar kalnų gidu.

Batai – panašūs į kalnų slidinėjimo batus, bet tuo pačiu turi keletą esminių skirtumų. Vienas pagrindinių skirtumų yra jų lankstumas ir mobilumas. Ski turo batai dažniausiai yra žymiai lankstesni, suteikiantys galimybę judėti, mažiau įmobilizuojantys. Universaliausi batai būtų 4 sagčių, turintys didesnį pranašumą nusileidinėjant nei kylant . Galimi variantai ir 3 sagčių modeliai, suteiksiantys daugiau judėjimo laisvės kylant į viršų, šie lengvesni ir lankstūs batai dar pakankamai gerai atliks savo darbą ir nusileidimo metu.

Susipažinimas su įranga
„Fast and light“ skiturintojas:

Turbūt jau numanote jog šis skiturintojo tipas iš principo apibūdins gramų maniaką, dominuos lengvos ir gana siauros slidės, lengvi batai, lengvi apkaustai ir kuo mažiau daiktų. Lengvesni slidžių modeliai svers tarp 800 ir 1100g ir bus su 72-82mm talija. Su tokiomis slidėmis įmanoma mėgautis kilimu į viršų, daug šypsotis ir mažai prakaituoti. Tačiau pakilti į kalną tai tik viena dalis šio nuostabaus užsiėmimo, be visa to, dažniausiai, dar reikia ir nusileisti, o kad nusileisti , būtų gerai šiek tiek platesnės slidės, kad talija būtų tarp 82 ir 95mm ir svertų tarp 1100-1300g.

Jei jau įsigijai lengvas slides ir skaičiuoji kiekvieną gramą, tokiu atveju reik derinti ir batus. Lengvi batai sveria apie 1300g. Jie dažniausiai būna 2 ar 3 sagčių, lengvai keičiasi pasvirimo kampas bei yra lankstūs. Šie batai neleis jums turėti greito ir tikslaus nusileidimo, su jais bus sunkiau valdyti slides prie didesnių greičių, tačiau jie suteiks maksimalų pasitenkinimą kylant į viršų ir be visa to, su šiais batais, galėsite nesunkiai padaryti įkopimą į kokią pakeliui esančią viršūnėlę. Iš principo, tai tarsi plastikiniai hiking‘o batai, kurie tvirtinasi į apkaustus. Tiesa, nepamirškite, kad tokie batai dažniausiai turi ir mažiau šiltinamojo sluoksnio.

Apkaustai vėlgi turi būti derinami su batais ir slidėmis, žinoma yra išlengvintų variantų, kurie puikiai tiks gramų maniakams.

Ski Turai – biški įsmigau…
Šviežio sniego, laukinių šlaitų ir laisvo nusileidimo mylėtojai:

Jei tu nepakenti slidinėjimo trasų, žmonių apsupties, nori daug ir gilaus šviežio sniego kaip įmanoma toliau nuo civilizacijos ir žinai kaip išgyventi ir elgtis tokioje aplinkoje, tuomet tu ir esi šviežio sniego, laukinių šlaitų ir „free ride“ mylėtojas. Tau reikės nutukusių slidžių su 110-120mm talija, kurios svers nuo 1300 iki 1700g. Su tokiomis slidėmis jokie šlaitai ar kuluarai nebus baisūs , nu nebent nuleisi laviną.., tokiu atveju bus baisu…

Batai čia turi būti kieti ir gerai įmobilizuojantys koją, būtinai 4 sagčių. Išeiti pavedžioti šuns į parką su šiais batais tikrai nepavyks, tačiau ant stačių šlaitų galėsite momentiškai perduoti visą reikiamą energiją į slidę. Tai, supratote teisingai, kuo batas kietesnis, tuo daugiau turėsite kontrolės slidėse. Tai ypatingai aktualu kai jūsų slidės yra plačios, pritaikytos puriam ir giliam sniegui.

Prie viso šio paminėto inventoriaus reikia nepamiršti daikto, be kurio būtų neįmanoma pakilti šlaitu, tai yra kailiukas. Šios lipnios audinio juostelės prilimpa prie slidžių ir turi viena kryptimi pasišiaušiančius mažus plaukelius, kad galėtumėte stumti slidę į šlaitą, ji fiksuotųsi ir neslystu nuo jo. Su tinkamais įgūdžiais, šių kailiukų pagalba galėsite įveikti praktiškai betkokio statumo šlaitą esant įvairiam sniegui.

Ski Turai – STARTAS

Skiturinant labai svarbi ir kita alpinizmui skirta įranga, be kurios dažniausiai skiturinti nerekomenduotina ar net negalima. Tą įrangą sudaro: katės, sniego zondas, sniego kastuvas, kuprinė su oro pagalve, apraišai, šalmas, karabinai, juostos. Taip pat nemažiau svarbi apranga ir maistas bei gėrimai, kuriuos nešatės su savimi, ir nesvarbu ar išėjote į kalnus vienai dienai, ar visai savaitei. Tačiau apie kitą įrangą ir ką reikia turėti, ko nereikia, pabandysiu parašyti kituose straipsniuose.

Sudomino Skiturai? Spausk Čia ir registruokis kitai žiemai į pažintį su Skiturais!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

(0)