Alpinizmas žiemą

kelione i kalnus

Ski touring, dar vadinamas skialpinizmu ir AT (alpinetouring) – įdomus, ekstremalus, reikalaujantis ištvermės ir įgūdžių sportas. Ski Touringe naudojama speciali slidinėjimo įranga, kuri leidžia vartotojui kopti sniego šlaitais ir leistis žemyn be keltuvų pagalbos.

Pagrindinis Ski Touring slidžių skirtumas (neskaitant apkaustų) tas, kad prie slidės pado tvirtinasi specialus sintetinis kailiukas, kuris neleidžia slidei praslysti atgal. Apkaustų sistema, laisvu kulnu, leidžia laisvai judėti kylant į šlaitą.

Šlaitus iki 25 0 statumo galima įveikti tiesiai, nekeičiant apkaustų pasvirimo kampo. Kopiant į didesnį statumą (iki 35 0 ) turintį šlaitą tenka pakeisti apkaustų pasvirimo kampą, tokiu būdu jūsų pėda išlieka horizontalioje padėtyje. Didesni nei 35 0 šlaitai dažniausiai įveikiami nusiėmus slides ir jas pritvirtinus prie tam skirtos kuprinės, ir naudojant kates (crampons).

Lipant kietais ir apledėjusiais šlaitais paprastai naudojamos slidžių katės, kurios gaminamos iš lakštinio plieno ar aliuminio lydinio. Slidžių katės tvirtinamos slidės centre, lengvai prakerta kietą „firną“, ar plono ledo sluoksnį ir neleidžia slidei slysti atgal.

Kai tikslas pasiekiamas, Jūs įkopėte į viršūnę, pasiekėte keterą ar balną, kailiukas lengvai nuimamas ir sudedamas į kuprinę, apkaustų kulnas užrakinamas ir Ski Touring slidės transformuojamos į kalnų slidinėjimo slides. Jūs turite puikią galimybę mėgautis nusileidimu šviežiu sniegu.

Pagrindiniai pavojai su kuriais susiduria šio sporto mėgėjai – sniego griūtys (lavinos). Paprastai kiekvienas grupės narys privalo turėti sniego kastuvą, zondą ir lavinų paieškos sistemą (RECCO).

Ant ledynų ir apledėjusių šlaitų kiekvienas privalo dėvėti alpinistinius apraišus (climbing harness) ir turėti ryšio virvę.

Tipinės Ski Touring slidės sveria apie 2,5 kg, apkaustai nuo 600 g. iki 1,8 kg. Turistinės klasės slidės yra patvarios ir pakankamai lengvos, todėl šias slides galima naudoti ir kalnų žygiuose, ir šiaurinėse ekspedicijose. Ski Touring slidžių ilgis parenkamas pagal slidininko ūgį (t.y. ūgis minus 15-20 cm).

Ski Touring batai sveria nuo 2,5 iki 4 kg. Jie yra trumpesni nei kalnų slidininkų batai ir turi profiliuotos gumos padą. Touring batai yra lankstesni nei kalnų slidinėjimo batai ir tai žinoma atsiliepia slidžių valdymui, ypač esant didesniam greičiui ar sudėtingam reljefui.

Jeigu susigundėte šiuo ekstremaliu sportu, kviečiame prisijungti prie mūsų klubo ir išbandyti tai Aukštųjų Tatrų ar Alpių kalnuose.

(0)